04. června 2022
Kategorie: PR Tipy

Jaká mouka je nejlepší?

Ze všech stran slyšíme, že největší nebezpečí pro tělo představuje bílý cukr a bílá mouka. Skutečně tomu tak je? Vzpomeňte si, jak svého času bylo zatracované máslo a sádlo, které na nějakou dobu nahradily rostlinné tuky. Po pár letech slávy ale u výživových poradců naprosto propadly a máslo se sádlem se vrátily na výsluní slávy.

Že by to s bílou moukou dopadlo podobně? To se zřejmě nestane, protože tělu rozhodně můžeme dopřávat mnohem zdravější alternativy mouky. O jaké se jedná?

Co to je bílá mouka?

Pod pojmem bílá mouka, s níž se setkáváme na regálech supermarketů, většinou rozumíme tu pšeničnou vznikající namletím předem obroušeného zrna zbaveného obalových částí. Ty jsou přitom zdrojem největšího množství živin, tedy vitamínů, minerálů a zdraví prospěšných tuků. Proto ti, které zajímá zdravá výživa, před touto moukou upřednostňují tu celozrnnou.

Celozrnná

Celozrnná mouka se totiž mele z celého zrna. Na rozdíl od klasické bílé mouky obsahuje také otruby a klíček, popřípadě jeho část. Právě ten je zdrojem prospěšného vitaminu B, který potřebujeme pro silné nervy, a vlákniny, bez níž se zase neobejde zdravý trávicí systém.

Špaldová

Co se zdravotní prospěšnosti týče, alternativou k celozrnné mouce je mouka špaldová vyrobená z pšenice špaldy. Tu tělo, protože není častým alergenem, obecně mnohem lépe snáší. Pro většinu lidí je mnohem lépe stravitelná, protože nezahleňuje tělo. Na trhu najdete špaldové mouky hladké, polohrubé a hrubé, jimiž můžete nahradit klasické mouky pšeničné.

Kukuřičná, pohanková, rýžová a mandlová

Bílou mouku lze ale nahradit celou řadou dalších mouk, jako jsou kukuřičná, pohanková, rýžová či mandlová. Kukuřičnou mouku hladkou bez obav přidávejte do koláčů a placek. Pohanková je skvělá do palačinek. Vždy ji ale na půl skombinujte s jinou moukou. Do dezertů, koláčů, buchet a dortů se skvěle hodí mandlová mouka. To v podstatě jsou jemně nasekané mandle, které dezerty pozvednou na novou úroveň. Na dohušťování světlých polévek a omáček je ideální rýžová mouka. Ta je navíc bezlepková, proto se doporučuje jedincům s celiakií a intolerancí na lepek.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: