08. června 2021
Kategorie: PR Tipy

Kondice a odolnost pomáhá i proti oparům

Svědění, zarudlé bolestivé místo na rtu nebo v okolí úst a pocit pnutí v kůži znamená většinou vždy totéž: opar je tady. Toto vysoce nakažlivé onemocnění prodělalo kolem 80 % populace a až 90 % lidí v sobě hostí spouštěče onemocnění. Potíž je v tom, že se často a rádo vrací. Dobrá zpráva, že s věkem ztrácí na intenzitě a vytrvalosti.

Herpes simplex virus, který nepříjemné onemocnění způsobuje, patří do skupiny lidských herpetických virů. Má dva typy, HSV1 je zodpovědný za obvyklé puchýřky na rtech, nosu, bradě nebo tvářích, HSV2 je původcem genitálních oparů. Oba jsou vysoce nakažlivé.

Nenápadný nástup

HSV1 se většinou nakazí malé děti v batolecím věku prostřednictvím kapének nebo přímým kontaktem s nemocným. První průběh nemoci je nespecifický, projevuje se jako běžná viróza. Batole je neklidné, má zvýšenou teplotu, zarudlý krk, zvětšené uzliny a typické puchýřky naplněné tekutinou se mohou objevit, ale také nemusí. HSV2 je rizikové u dospívajících, kteří začínají žít sexuálním životem. Přenáší se pohlavním stykem.

Několik fází ve dvou týdnech

Opar se hlásí bolestivostí, ale samotný puchýř (několik malých puchýřků, které se postupně slijí) se objeví až druhý den a začne se plnit tekutinou. Ta je zpočátku čirá, později žloutne. Asi čtvrtý den puchýře praskají a začíná se tvořit strup. Může praskat a krvácet, po sloupnutí na pokožce přetrvává narůžovělé místo nebo jizvička.

Nelíbat, nedotýkat se, nepít ze stejné sklenky

Jedinec je infekční již v inkubační době (cca 2 dny před samotným výsevem), je třeba důsledná hygiena. Nesahat si na postižené místo, neškrábat ho. Rozhodně se vyvarujte dotyků, líbání, nesdílejte ručníky, příbory, sklenky, balzámy na rty, opatrně při nanášení make-upu. Roztíráním krému nebo make-upu se velmi často opar šíří po obličeji. Navíc líčidlo v kombinaci s virem může výrazně zhoršit stav infekce.

Lepší je prevence a včasná léčba

Opar aktivuje oslabení organismu (nemoc, stres, únava a vyčerpání). Je proto dobré věnovat pozornost životnímu stylu, konzumovat dostatek vitaminů skupiny B12, vitaminu C a zinku. Kvalitní spánek, otužování, pobyt na čerstvém vzduchu nejen posílí vaši fyzickou kondici a odolnost vůči pracovní zátěži a stresu, ale může ochránit i před častým výsevem bolestivých puchýřů. Pokud k němu dojde, je potřeba okamžitě zahájit léčbu antivirotickými mastmi (například Zovirax, Herpesin), zkuste propolisovou tinkturu a chraňte lidi s oslabenou imunitou (chronicky nemocní), jedince s lupénkou, těhotné a malé dětmi.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: