17. března 2022
Kategorie: PR Tipy

Sbírání kovových autíček je fenomén. Jak poznat ty opravdu cenné a jak se o ně starat?

Komu se podaří vydělat pořádný balík, může si splnit si sen o sbírce luxusních automobilů, sporťáků či veteránů. Takových lidí je ovšem pomálu. Většina obyčejných smrtelníků se musí spokojit s velmi omezeným vozovým parkem. Co však může opravdu každý motoristický fanda, a to bez výjimky, je průběžně kompletovat impozantní sbírku „angličáků“. Třeba jich doma pár máte a uvažujete, že si pořídíte další. Pak by vás mohlo zajímat, jak se o modely starat – a odlišit ty hodnotné od bezcenných kousků.

Nespornou výhodou modelů aut jsou naprosto zanedbatelné nároky na prostor. Tedy pokud nepatříte mezi vskutku vášnivé sběratele, kteří jich nastřádali několik tisíc. Podle Guinnessovy knihy rekordů se momentálně chlubí titulem majitele největší sbírky bývalý automobilový závodník Nabil „Billy“ Karam. Jeho rozsáhlá sbírka čítá kolem 40 tisíc miniaturních exponátů, a takové množství si už samozřejmě vyžádá spoustu místa.

Nejzapálenější čeští sběratelé vlastní tisíce modelů. Největší zájem panuje o angličáky Matchbox a jejich „konkurenci“ Hot Wheels – obojí v měřítku 1:64. Obě značky vlastní společnost Mattel. Sběratelství kovových autíček kvetlo již za socialismu, ale bylo mnohem složitější je sehnat. Skutečný rozmach nastal až po revoluci, kdy se dostupnost miniatur skokově zlepšila.

Podle čeho se pozná cenný model?

Obecně platí, že čím je kovový model vzácnější, tím je i hodnotnější. Přednost proto mají limitované edice, tedy autíčka vyráběná jen v omezeném počtu kusů. Dále pak nejrůznější zvláštnosti – typicky chyby při výrobě (např. jiné barevné provedení, které není pro daný model standardní).

Zajímavou cenu si drží také modely v perfektním stavu, ideálně v původním balení. Kritérium, které naopak na hodnotě příliš nepřidává (tedy alespoň ne tak, jak si mnozí sběratelé myslí), je stáří. Světlou výjimkou jsou opravdu historické kousky.

Kde sbírku skladovat a jak o modely pečovat?

Nevykládejte si to špatně, péče o sbírku miniaturních autíček není nikterak náročná, přesto je však vhodné dodržet několik jednoduchých pravidel – především je umístit někam mimo přímý sluneční svit. Jinak hrozí, že kov začne korodovat a lak ztratí svůj původní odstín.

Před prachem modely ochráníte tak, že je umístíte do bezpečné prosklené vitríny nebo ponecháte v původních obalech. Jinak se vrstvy prachu zbavíte pomocí jemného štětečku, vlhčených ubrousků z mikrovlákna nebo balónku, který se běžně používá na čištění snímačů fotoaparátů.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: