Tohle jste možná vůbec netušili: Kde všude nachází využití LPG?
Pokud bychom chtěli některému zdroji energie dát nálepku „univerzální“, bezesporu by to byl zkapalněný ropný plyn neboli LPG. Z hlavy byste určitě vyjmenovali hned několik nejčastějších využití v čele s alternativním pohonem automobilů – a samozřejmě palivem v domácnostech, chatách či karavanech. Ovšem to je teprve začátek. Nezávislost na distribučních sítích předurčuje LPG pro mnoho dalších oblastí. Ty nejzajímavější si představíme v tomto článku.
Horkovzdušné balóny
Pokud jste si někdy dopřáli atmosférický pohled na krajinu z koše horkovzdušného balónu, vězte, že se o ohřívání vzduchu pravděpodobně starala právě plynová bomba. Důvod využití LPG je zde prostý – pro komfortní let je zapotřebí možnost rychlé regulace teploty, a právě toho lze pomocí zkapalněného plynu a hořáku dosáhnou velmi snadno.
Airsoft
Populární sportovní aktivita simuluje reálný boj. Hráči jsou vybavení zbraněmi na kuličky, o jejichž pohon se kromě bombiček s CO2 stará i hnací plyn „green gas“. Nejde o nic jiného než o zkapalněné LPG s příměsí dalšího plynu nebo maziva.
Pyrotechnika a ohňostroje
LPG nachází uplatnění také u sortimentu moderních ohňostrojů. Lahve s propan-butanem umožňují realizaci pyrotechnických efektů v exteriéru i uvnitř budov. Jedná se především o kompozitní plynové lahve, u nichž ani v případě neodborné manipulace a vystavení ohni nehrozí nebezpečí výbuchu.
Olympijský oheň
Stěžejním položkou na seznamu základních symbolů jedné z nejdůležitějších světových sportovních událostí je oheň. Olympijský oheň plápolající na pochodni udržuje po celou dobu konání her LPG nebo zemní plyn již od roku 1972.
Gastro provozy
Na LPG lahve mimo jiné nedají dopustit lidé, kteří se nějakým způsobem angažují v oblasti gastronomie. Nezávislost na distribučních sítích činí z propan-butanu ideální zdroj energie pro bistra, stánky s fast-foodem i pražírny kávy či občerstvení s kebabem.