Adaptogeny: Jak nám mohou pomoci v běžném životě?
Život je v současnosti velmi náročný a plný stresu. Proto je důležité umět čelit těmto výzvám. Mnohdy to nezvládneme sami, potřebujeme nějakou pomoc. V tomto ohledu jsou velmi prospěšné adaptogeny. Co si pod tímto pojmem představit? Jde rozmanité byliny, které se úspěšně dokázaly adaptovat na nepříznivé klimatické podmínky.
Adaptace v nepříznivých podmínkách
Ať už jsou to vysoké nadmořské výšky, kde zpravidla rostou, ostré slunce či třeba mráz, to vše se tyto byliny naučily překonávat tak, aby přežily. Přitom dokážou absorbovat ještě maximum živin. Popisované vlastnosti, tedy schopnost se co nejlépe adaptovat na nehostinné prostředí a získat co nejvíce prospěšných látek předávají i lidskému tělu. Pomohou mu vyrovnávat se stresem, který na nás číhá na každém kroku. Díky těmto látkám tak mnohem lépe zvládneme náročné životní situace, přetrvávající únavu, nebo třeba rekonvalescenci po nemoci a budeme zároveň odolnější vůči nemocem. Podporují nás totiž i v tom, jak se lépe vyrovnat s nepříznivými podmínkami, například znečištěným životním prostředím nebo nevhodnou životosprávou.
3 podmínky pro zařazení do skupiny adaptogenů
Pojem adaptogeny je poměrně nový. Jako první ho vyslovil ruský odborník Nikolaj Lazarev. Zároveň jasně vyjádřil, za jakých podmínek se rostlina může řadit do skupiny adaptogenů. Především jde o rostliny, které může využít každý, to znamená, že jejich užívání patří k naprosto bezpečným. Dále dokážou zvýšit odolnost lidského organismu vůči stresu a mají k tomu k dispozici širokou škálu faktorů, nikoliv jenom jeden z nich. Také pomáhají organismu dosáhnout harmonie, například pokud se ocitá v hormonální nerovnováze, vyladí ji.
Jak adaptogeny fungují?
Fungování adaptogenů spočívá v tom, že tlumí stres. Jde vlastně o mechanismus, kdy pomocí biochemie regulují během stresových reakcí uvolňování stresových hormonů. Stres spouští prostřednictvím hypothalamu a hypofýzy vylučování tolik skloňovaného kortizolu z kůry nadledvin do krve. Vyplavuje se zároveň i adrenalin. Ocitáme-li se ve stadiu chronického stresu, vede to k velkému vyčerpání organismu. Potom přichází záněty v těle, potíže se štítnou žlázou, vysoký tlak, kardiovaskulární potíže a celá řada dalších civilizačních chorob.
Adaptogeny nám pomáhají se s touto nepříznivou situací vyrovnat tím způsobem, že tlumí reakci na stres. To znamená, že produkce stresových hormonů je při zátěžových situacích mnohem nižší, pomáhají vám vyrovnat se s nelehkou situací tak, abyste co nejméně zatěžovali svoje tělo a vystavovali ho tlaku okolností. Klesá tak vaše úzkost. Rostliny povzbudí vaši imunitu, podporují hojení ran, vylepšují fyzickou kondici, zvyšují odolnost nejenom vůči stresu, ale i vůči toxinům v prostředí, také mají pozitivní vliv na hormonální rovnováhu i krevní oběh.
Jaké rostliny se řadí do říše adaptogenů?
Patří sem například: zázvor, rozchodnice růžová, eleueterokok (sibiřský ženšen), klanopraška čínská, hlíva ústřičná, goji (kustovnice čínská), rakytník řešetlákový, čaga sibiřská, kotvičník zemní, kurkuma, cordyceps, maca peruánská, ašvaganda, reishi, ženšen, rhodiola. Zastavíme se především u pěti posledně jmenovaných z nich.
- Maca peruánská
Této rostlině se často přezdívá peruánská viagra. Stimuluje chuť na sex, podporuje libido, její působení uvítají také ženy, které mají potíže s početím. Na její pomoc se mohou spolehnout také ženy v přechodu, kdy zároveň funguje jako prevence proti osteoporóze. Kromě toho povzbuzuje imunitu. Je účinným pomocníkem při vytváření svalové hmoty. Snižuje vysoký tlak i hladinu cholesterolu, stabilizuje glykémii. Při rakovině mírní vedlejší účinky radioterapie a chemoterapie. Osvědčuje se i jako bojovník proti depresi a chronické únavě.
- Ašvaganda (vitánie snodárná)
Ašvaganda se řadí se k účinným přírodním antidepresivům, může být i dobrým doplňkem konvenční léčby depresí, ale takové případy samozřejmě musí být pod lékařskou kontrolou. Významně zlepšuje kvalitu spánku, což ostatně napovídá její jméno – vitánie snodárná. Tlumí oxidační stres, který stojí za stárnutím buněk organismu. Zlepšuje rovněž sexuální funkce. Podporuje dýchací soustavu a také kognitivní funkce a koncentraci.
- Reishi (lesklokorka lesklá)
Houba Reishi či Ganoderma lucidum, ale také Lesklokorka lesklá, pod všemi těmito názvy se skrývá jediné: adaptogenní houba, která má na lidský organismus všestranně kladný vliv. Umí srovnat hormonální nerovnováhu. Výborně zvyšuje imunitu organismu. Posiluje kardiovaskulární systém. Velké ulehčení přináší i játrům, ty v lidském organismu plní funkci filtru proti nečistotám a jsou proto naprosto nezastupitelným orgánem. Velkou zátěž jim přináší konzumace nekvalitních potravin plných toxinů. S pomocí reishi mohou játra velmi dobře regenerovat. Skvělá je reishi i jako podpora metabolických procesů, pomáhá hubnout. Účinná je i proti rakovině.
- Ženšen
Adaptogenní efekt ženšenu nastává díky tomu, že jeho konzumace zvyšuje absorpci kyslíku ve tkáních. Ta je následně mnohem vyšší, což významně okysličuje tkáň. Zároveň ženšen zlepšuje i metabolismus tuků a cukrů. Pozitivně ovlivňuje také imunitu, krevní oběh a žlázy s vnitřní sekrecí. Podporuje činnost mozku a centrální nervové soustavy. Zajišťuje ochranu organismu před vyčerpáním, samozřejmě i snižuje hladinu kortizolu v krvi.
- Rhodiola (rozchodnice růžová)
Vysoké antioxidační vlastnosti vykazuje rhodiola. Dokáže dodat organismu energii, významně posílit jeho fyzickou i psychickou výkonnost. Velmi dobře pomáhá zvyšovat pracovní výkon. Účinná je při spánkových poruchách a také snižuje krevní tlak. Působí proti únavě.