Balkán láká české turisty: Přírodní krásy a kulturní bohatství v jihovýchodní Evropě
Zatímco Řecko se již dlouho těší oblibě turistů, zbylé části Balkánského poloostrova teprve nyní začínají lákat české cestovatele. Země jako Albánie, Černá Hora, Srbsko či Rumunsko nabízejí jedinečnou kulturu, nepřeberné množství přírodních krás a dosud neprozkoumané památky. Přestože v minulosti existovaly předsudky o zaostalosti této oblasti, místní obyvatelé si získávají turisty svou pohostinností a vysokou kvalitou služeb.
Pláže a cenová dostupnost lákají turisty
V posledních letech se země jihovýchodní Evropy stávají stále populárnějšími destinacemi mezi Čechy. Přezdívka „divoký východ“ již pomalu zaniká a lidé jsou příjemně překvapeni kvalitou hotelů, restaurací a dalších turistických služeb. Bulharsko se podle cestovní kanceláře Blue Style stalo oblíbeným cílem rodin s dětmi, které chtějí strávit klidnou dovolenou na pláži.
Bulharsko a Chorvatsko patří již desetiletí mezi nejpopulárnější země Balkánu díky svému příznivému klimatu, cenové dostupnosti a snadné dopravě autem. V posledních letech však stoupá obliba Albánie a díky přímému leteckému spojení roste zájem i o Černou Horu. Kateřina Pavlíková z cestovní kanceláře Čedok uvedla, že poptávka po destinacích v této oblasti roste a nabídka se neustále rozšiřuje.
Přírodní a kulturní bohatství regionu
Balkánský poloostrov nabízí turistům mnohem víc než jen krásné pláže. Láká na divokou přírodu, majestátní pohoří a rozmanitou kulturu s bohatou historií ovlivněnou Byzantskou a Osmanskou říší. Tradiční balkánská kuchyně založená na zeleninových pokrmech je společným rysem, zatímco jazyky jsou velmi různorodé a mísí se zde slovanské, románské i altajské vlivy.
Komunikace v různorodé jazykové krajině
Čeští turisté zvyklí používat svou mateřštinu v Chorvatsku mohou být při cestování po zbytku Balkánu překvapeni jazykovou různorodostí. Jak vysvětluje Simona Škurková z jazykové školy Lingua centrum, situace na Balkáně je jiná než v Chorvatsku. Protože jednotlivé jazyky nejsou vždy ani ve stejných jazykových rodinách, může se stát, že se turista v různých zemích nedomluví.
V turisty navštěvovaných oblastech je angličtina běžnou součástí jazykové výbavy místních obyvatel. „V Albánii se díky rozvoji cestovního ruchu dá snadno domluvit anglicky, jinde turisté nejlépe uspějí s ruštinou, němčinou nebo pomocí gest,“ popisuje Simona Škurková. Podle průzkumu společnosti Education First, která srovnává znalost angličtiny mezi státy, obyvatelé některých balkánských zemí ovládají angličtinu lépe než Češi. Chorvatsko, Rumunsko, Bulharsko a Srbsko předběhly Českou republiku v žebříčku z roku 2023.
Vřelost lidí a kulturní tradice
Při cestování Balkánem mohou Češi narazit na jazykové i kulturní rozdíly. Bulharský souhlas se vyjadřuje kroucením hlavy, což může být matoucí, stejně jako nápisy v cyrilici. „Zatímco v Česku jsme si zvykli na platbu kartou, na Balkáně to není běžný standard. Na většině míst je však možné platit eurem,“ sdílí své zkušenosti Azur Bijedić z Bosny a Hercegoviny.
Strach z bezpečnostní situace, který má kořeny v devadesátých letech, může některé cestovatele odradit. Většina balkánských zemí je však dnes pro turisty bezpečná a nabízí rozvinutou infrastrukturu a kvalitní turistické služby. Místní obyvatelé jsou zvyklí na turisty a rádi je překvapí svou pohostinností. „Lidé na Balkáně jsou komunikativnější než v Česku. Čím jižněji člověk jede, tím častěji se s ním budou místní lidé chtít bavit a pozvat ho na něco dobrého,“ srovnává Azur Bijedić.
Cestování po Balkáně nabízí nejen nádherné přírodní scenérie, ale i setkání s vřelými lidmi a bohatou kulturou, která je každodenní součástí života místních obyvatel. Balkán tak představuje ideální destinaci pro ty, kteří hledají nové zážitky a dobrodružství mimo tradiční turistické trasy.