28. března 2023
Kategorie: PR Tipy

Fenomén jménem kratom: Jak opravdu účinkuje?

Opěvovaný i démonizovaný. Kratom je dnes hojně skloňovaný prostředek, který slouží k navození příjemné atmosféry, relaxu, zbaví vás i stresu. Někteří však zvedají varovný prst. Je toto vztyčení ukazováčku ovšem oprávněné?

Co je to kratom?

Sušená bylinka kratom vyvolává vášně. Nebojme se zmínit, že jde o látku, kterou mnozí přirovnávají k lehčím drogám. Ovšem stále se jedná o prostředek prakticky nijak neregulovaný, podobně jako CBD. A jaký je rozdíl mezi kratomem s účinky klidnícími, podporujícími soustředění, a třeba zcela legálně přístupnými léky či doplňky stravy? Nejde o drogu, kdy si vezmete pár gramů a budete mít halucinace. To především na úvod, a nyní se podíváme na kratom jako takový.

Jde o extrakt mitragynin z asijské rostliny mitragyna speciosa, a právě v tamní medicíně se už stovky let využívá. Nyní jej objevujeme i my. Umí nabudit i utlumit. Záleží na tom, jak je naše tělo schopné metabolizovat látku, specifické jsou účinky dle druhů, a také záleží na dávce. Všeobecně platí, že na jeden kilogram vaší váhy připadne asi 0,06 gramu kratomu, běžná dávka se pohybuje mezi 2 až 10 gramy, a ještě dodáme, že do 4 gramů jde o dávku nízkou. Co se týká užívání, tak stačí 1× až 3× týdně, na denní konzumaci to není.

Jaké jsou druhy kratomu?

Kratom se sám o sobě dělí i podle barev, favorité jsou bílý, zelený a červený. Produkt se prodává například i ve formě prášku, vzhledem připomíná matchu a podobně hořce i chutná. Existují však ochucené kratomy, lze jej smíchat například s ledovým čajem nebo džusem, aby vám chutnal lépe. A jaké jsou tedy druhy kratomu?

Červený kratom

Červený kratom představuje zcela dozrálý druh. Působí výtečně na psychiku. Jestli vás trápí úzkosti, které třeba i přechází v deprese, tento typ kratomu umí mírnit napětí. Samozřejmě se ale nejedná o léčebný prostředek. Červený typ tedy i klidní, má i mírné sedativní účinky, dokáže odbourat napětí a stres, kterým jsme dnes vystaveni.

Zelený kratom

Jedná se o nedozrálý kratom, tudíž má osvěžující efekt, kdybychom to napsali nadneseně. Povzbuzuje k aktivitě, zlepšuje koncentraci, při vysokých dávkách může mít až euforizující účinky. Zelený kratom patří mezi dva favority, tím druhým je pak bílá varianta.

Bílý kratom

Nejmladší druh je bílý kratom. Obdobně jako zelený umí dodat dostatečnou porci energie, podporuje soustředění, zvyšuje výkonnost, pomáhá lépe zvládat náročnější období, jako jsou například čas zkoušek, vypjaté momenty v práci apod.

Kratom dnes patří mezi oblíbené prostředky relaxace, stejně tak povzbudí, pokud nám dochází síly. Samozřejmě je lepší, když se po něm sáhne v případech jisté psychické nerovnováhy, protože stejně i jako u doplňků stravy nebo léků je vždy lepší s nimi řešit občasné disbalance. Z jednoduchého důvodu, aby si na účinky tělo nezvyklo a aby zafungoval prostředek i později. Mrkněte na stránky CBDcko.cz, kde najdete nejen kratom.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: