30. srpna 2022
Kategorie: PR Tipy

Finanční gramotnost dítěte. Začněte už u 3letých

Naučit děti finanční gramotnosti je velmi důležité. V dětství odkoukáváme, jak hospodaří naši rodiče a návyky si s sebou neseme i do dospělosti. Právě rodina a škola učí děti nejvíc, jak vyjít s penězi. Jak na to?

K finanční gramotnosti mohou přispět i různé vzdělávací pořady

Z průzkumu České bankovní asociace vyplynulo, že 42 % respondentů se v oblasti financí naučilo nejvíc vlastními zkušenostmi. Navíc očekávají, že se o finanční gramotnost bude více starat i stát samotný, reprezentovaný Českou národní bankou, ministerstvem financí i jednotlivými bankami. Právě Česká bankovní asociace je iniciátorem celé řady aktivit pro děti, mezi které patří různé soutěže nebo vzdělávací pořady, které proběhly na České televizi Déčko. A kdy je čas začít dítě seznamovat s penězi?

3–⁠4 roky: Hrajte si na obchod, je to nejpřirozenější forma učení

Děti ve školce jsou přirozeně zvědavé, zajímá je peněženka, kterou neustále vytahujeme v obchodech, ale i platební karta. Právě v tomto věku je ideální čas začít si hrát na obchod, vyrobit si s dětmi papírové peníze, brát je nakupovat a o penězích s nimi mluvit. Můžete jim říct, co děláte za práci a jak dlouho pracujete, abyste mohli koupit právě tu hračku, kterou si vaše dítě tolik přeje.

5 let: Nechte dítě, ať si z kapesného něco koupí samo

Předškolní děti kolem 5 let věku už dokážou rozeznat různé mince i bankovky a jsou schopné pochopit, že v zahraničí se platí jinými penězi než u nás v České republice. Předškolákovi věnujte keramické prasátko nebo jinou kasičku a můžete zvolna začít s malými částkami, které si bude pravidelně spořit. Chce vaše dítě urputně nějakou hračku, ale vy za ni nechcete nebo nemůžete utrácet? Pokud už má našetřeno dostatek v kasičce, ať si hračku koupí samo. Tyto jednoduché kroky dítě učí znát hodnotu peněz a představí jim i koncept šetření.

7 let a více: Ideální čas pro založení dětského účtu

Malý školák už umí počítat, a právě to je ten okamžik, kdy mu založit dětský účet. Díky němu se dítě učí hospodařit nejenom s penězi, které má fyzicky v ruce, ale také s těmi, které má na bankovním účtu. Školákovi už také vysvětlete, jak funguje reklama a nezapomeňte zdůraznit, že veselé barevné obaly nejsou vždy zárukou toho, že mu hračka vydrží, a ať se nenechá napálit. Až 26 % českých dětí vůbec nedostává kapesné, a přitom je to ten nejlepší způsob, jak se váš potomek seznámí se světem peněz.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: