Zazimování zahrady
29. listopadu 2023
Kategorie: PR Tipy

Jak na zazimování zahrady krok za krokem

Příchod zimy je neodvratný. I když nám zahrada ještě v listopadu poskytuje potěšení, brzy přijde čas uložit ji k zimnímu spánku. Správná příprava na chladné období je alfou a omegou spokojeného zahradníka. Poradíme vám, na co nezapomenout…

Proč je zazimování zahrady důležité?

Než se pustíme do konkrétních rad, pojďme si vysvětlit, proč vůbec zazimování provádět. Zima totiž přináší nepříznivé podmínky pro většinu rostlin. Mráz a vítr způsobují jejich poškození a oslabení, rizikem je i střídání teplot, kdy po oblevě opět klesne rtuť teploměru pod nulu.

Správným zazimováním můžeme rostliny před nepřízní počasí do značné míry ochránit. Zajistíme jim tepelnou izolaci, ukryjeme je před větrem a vlhkostí. Zároveň omezíme riziko napadení chorobami a rozšíření škůdců. To vše pomůže rostlinám přežít zimu ve zdraví a síle.

4 kroky ke správnému zazimování zahrady

  1. Podzimní úklid

Začněte celkovým úklidem zahrady. Shrabejte listí, odstraňte zbytky rostlin i plevel, který by mohl přezimovat a dále se šířit. Trávník posečte na nízký střih, přibližně 5 cm. Záhony pečlivě vyčistěte, vyplejte a prokypřete. Chudé půdě přidejte kompost, chlévskou mrvu či jiné organické hnojivo.

  1. Ochrana dřevin

Víte, jak chránit stromy před mrazem? Mladé jehličnany můžete uvázat k opěrné konstrukci, aby je vítr nelámal. Choulostivé či menší keře lze zakrýt chvojím. Kmeny stromů zabalte do jutoviny nebo obalte chvojím či slámou. Vrstva organického materiálu zabrání škodám způsobeným prudkým střídáním teplot. Nezapomeňte ani na nátěr kmene vápenným mlékem (zahradnické vápno), zvláště u mladých dřevin.

Choulostivé rostliny jako jsou levandule, máta, bazalka či muškáty přeneste do skleníku nebo zazimujte doma v chladu a světle. Podobně se dá zazimovat například i pomerančovník.

  1. Péče o zahradní nábytek

Zazimujte i zahradní nábytek. Důkladně ho očistěte a zkontrolujte jeho funkčnost. Dřevěný nábytek ošetřete bezbarvým nátěrem, kovový antikorozním sprejem. Vše pak uložte pod přístřeškem, ideálně zakryjte plachtou. Přírodní ratan a dřevěný zahradní nábytek raději uskladněte uvnitř domu, v zahradním domku či v garáži.

  1. Nářadí a technika

Zahradní náčiní očistěte, nabruste, pohyblivé části promažte. Stroje jako sekačky či vertikutátory umyjte, vysušte a uskladněte v krytém suchém prostředí. Zavlažovací hadice odpojte a vypusťte.

Zazimování je alfou a omegou spokojeného zahradníka. Práci vám podstatně ušetří, když zvolíte kvalitní nářadí i zahradní nábytek, například od firmy Avenberg. Takové kousky při dobré péči snadno přežijí zimu bez úhony.

Pokud na některé kroky v listopadu zapomenete, snažte se resty dohnat co nejdříve, než mráz napáchá škody. Čím více toho však stihnete nyní, tím méně práce budete mít na jaře…

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: