28. prosince 2024
Kategorie: PR Tipy

Jak naložit se starou elektronikou po Vánocích? Recyklace, darování i další tipy

Elektronika je každoročně jedním z nejpopulárnějších vánočních dárků. Nové spotřebiče, mobilní telefony či hudební technika často nahrazují starší zařízení, která přitom mohou být stále funkční. Co ale s nimi udělat, aby neskončila na dně šuplíku nebo dokonce v běžném odpadu? Existuje několik jednoduchých způsobů, jak starou elektroniku smysluplně využít, recyklovat nebo darovat.

Elektronika pod stromečkem je stále populární

Elektronická zařízení pravidelně dominují mezi vánočními dárky. Podle průzkumu společnosti Alza z října 2023 plánovalo až 32 % respondentů darovat elektroniku. Tento trend se opakuje rok co rok, což znamená, že v mnoha domácnostech přibývají nové spotřebiče. Spolu s nimi se však objevuje otázka, jak naložit s těmi starými.

Elektroodpad do koše nepatří

Mnozí obdarovaní využijí nový přístroj jako náhradu za ten rozbitý nebo zastaralý. Staré zařízení ale do běžného odpadu nepatří – je to nejen neekologické, ale i zbytečné plýtvání. „I drobné spotřebiče obsahují cenné materiály, které lze při správné recyklaci znovu využít,“ vysvětluje Denisa Krumlová ze společnosti REMA Systém, která zajišťuje sběr odpadní elektroniky v České republice. Správné třídění tak pomáhá nejen životnímu prostředí, ale i ekonomice.

Jednoduchá recyklace: Služby, které vám usnadní život

Rebalík: Snadné odevzdání drobné elektroniky

Menší spotřebiče můžete odevzdat prostřednictvím služby Rebalík, kterou nabízí REMA Systém. Postup je jednoduchý:

  1. Vyplníte formulář na webu www.rebalik.cz.
  2. Získáte kód, kterým označíte balík.
  3. Balík (maximální hmotnost 15 kg a rozměry 50x50x50 cm) donesete na podací místo Balíkovny, České pošty nebo depa.

Služba je zdarma a využívá princip reverzní logistiky – stejným způsobem, jakým si lidé nechávají doručovat nové zboží, mohou nyní odesílat starou elektroniku k recyklaci.

Buď líný: Bezplatný svoz přímo z domova

Pokud máte více nepotřebných zařízení nebo větší spotřebiče, využijte službu Buď líný. Stačí nashromáždit minimálně 10 kg elektroodpadu, připravit jej k odvozu a objednat bezplatný svoz na webu www.budliny.cz. Tento projekt usnadňuje recyklaci bez jakéhokoli úsilí ze strany občanů.

Funkční elektroniku darujte nebo vyměňte

Máte-li stále funkční zařízení, které již nepotřebujete, nemusí skončit ve sběrném dvoře. Místo toho jej můžete darovat někomu, kdo ho využije.

Darování na charitu či jednotlivcům

Charity, sociální sítě a online skupiny jsou skvělými místy, kde najdete zájemce o nepotřebné přístroje. Darovaná elektronika může výrazně pomoci lidem v nouzi a prodlouží životnost zařízení.

Swap: Výhodná výměna

Pokud byste za staré zařízení rádi získali něco na oplátku, vyzkoušejte tzv. swap. Jedná se o výměnu, která je ekologická a udržitelná. Na specializovaných online platformách můžete nabídnout nepotřebné věci a vyměnit je za něco, co se vám hodí.

Závěrem

Stará elektronika nemusí být na obtíž. Místo vyhazování do odpadu nebo ukládání do šuplíků zkuste využít možnosti recyklace, darování nebo výměny. Nejenže tím pomůžete životnímu prostředí, ale také uděláte radost někomu dalšímu. Ať už využijete službu Rebalík, Buď líný, nebo se zapojíte do swapu, každé smysluplné řešení má význam.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: