Jak vyřešit třídění odpadu u svého domu?
Češi patří v třídění odpadu mezi evropskou špičku. Takzvanou „svatou trojici“, tedy papír, plast a sklo, třídíme prakticky všude – doma, na pracovišti, v nákupních centrech nebo ve školách. Separovat odpadky v domácnosti však vyžaduje buďto více místa, nebo dobrý nápad, kam s odpadem, aby nepřekážel. Naštěstí existuje celá řada vychytávek, které umožňují alespoň základní třídění i v garsonce.
Patříte-li mezi majitele rodinného domu, máte otázku třídění v interiéru většinou vyřešenou, tížit vás tedy bude spíše jiný problém – kam s popelnicemi nebo jinými nádobami na tříděný odpad, aby nezabíraly celou příjezdovou cestu? Nabízí se hned několik řešení, pojďme se na ně tedy podívat.
Plastové boxy v garáži
V garáži se ve většině domácností, které jí disponují, najde místo skutečně na všechno. Umístit sem můžete také plastové boxy, do kterých budete odpadky separovat. Boxy je vhodné barevně rozlišit – slaďte je s barvami kontejneru, do kterých budete daný materiál vyhazovat a následná manipulace pak bude snazší. Do průhledných boxů můžeme umístit i rozličně zbarvené odpadkové pytle, které po naplnění jednoduše zavážeme a při svozu odpadu přichystáme pracovníkům technických služeb na příjezdovou cestu.
Plastové boxy mají také tu výhodu, že je lze stohovat nebo zasunout do polic, kde nepřekážejí. Existují dokonce speciální regály s policemi opatřenými drážkami, do kterých se boxy zasouvají jako zásuvky. To opět velice usnadní práci při plnění boxu odpadky.
Speciální odpadkové koše na tříděný odpad
V garáži, nebo například v předsíni či jinde v domě, najdou jistě své místo i speciální koše na tříděný odpad. Ty se většinou skládají s několika spojených nádob, které jsou od sebe nějakým způsobem barevně odlišeny. V tomto případě jednoduše vhodíte daný materiál do koše tak, jako jste zvyklí u smíšeného odpadu – žádná další práce navíc! Naplněné pytle pak opět jen přichystáte ke svozu.
Venkovní popelnice
Problémem výše uvedených možností je malá kapacita nádoby. Na vesnicích, ale i ve městech a příměstských částech, dochází ke svozu tříděného odpadu jen jednou za určité období. U plastů se může jednat například o interval jednou týdně, ale výjimkou není ani svoz jednou za čtrnáct dní. Pokud víte, že vaše vícečlenná rodina vyprodukuje odpadu více, nebo že ve vašem místě bydliště je interval svozu velmi dlouhý, bude lepší si k domu pořídit barevné popelnice.
Ty můžete umístit také do garáže (pokud v ní máte dostatek místa), ale i pod zastřešené stání pro vůz nebo za šikovnou a vkusnou zástěnu k plotu, kde nebudou překážet. Klasická velikost popelnice obvykle běžné rodině pohodlně vystačí – ke každému materiálu tedy bohatě stačí jedna.
Co všechno třídit?
Tříděním plastů, papíru a skla bychom měli začít, ale rozhodně bychom u nich neměli skončit. Separovat a recyklovat se dá totiž mnohem více materiálů než jen tyto tři. Jako majitelé domu máte tu výhodu, že se pro více druhů odpadu vždy najde nějaké místo. Ty základní samozřejmě nejspíš budou potřebovat samostatnou popelnici. Pro kovy, starou elektroniku, žárovky a baterie lze využít výše zmíněnou první možnost – úložné boxy v garáži.
Pokud si na zahrádce nenecháváte uzrát vlastní kompost, na který byste všechny biologické zbytky z kuchyně i ze zahrady dávali, určitě si pořiďte také popelnici na bioodpad. Do té patří například slupky od ovoce a zeleniny, posekaná tráva či shrabané listí, zbytky rostlin a plodů ze zahrady nebo štěpkované větve a zbytky substrátu z květináčů. A co nepatří do bioodpadu? I když se jedná o „bio“, rozhodně do něj nepatří jakékoliv zbytky či potraviny živočišného původu, uhynulá zvířata, použitá zvířecí podestýlka nebo smíšené zbytky z kuchyně.