30. července 2020
Kategorie: PR Tipy

Jak zabezpečit byt před odjezdem na dovolenou?

Na zaslouženou dovolenou se člověk těší celý rok, ale často ji prožije ve velkém stresu a ve strachu z vykradení bytu. Nutno podotknout, že při pohledu na statistiky z posledních měsíců jsou obavy opodstatněné. Počet vykradených bytů je nyní na vzestupu a v ohrožení jsou především domácnosti movitějších obyvatel. Policie ČR však podotýká, že potenciálním cílem bytaře se může stát kterákoliv adresa. Jak se proti nezvaným hostům bránit a zajistit, aby byl majetek v době vaší nepřítomnosti v bezpečí?

Domácnost nesmí působit opuštěně

Policisté sice evidují případy, kdy se zloději vydali pro lup za bílého dne, a dokonce za přítomnosti obyvatel, ale přesto si pachatelé obvykle vybírají byty a domy, které jsou dočasně prázdné. Snažte se proto na svůj odjezd zbytečně neupozorňovat (např. na sociálních sítích) – informujte o něm pouze blízké osoby, kterým věříte.

Abyste navodili dojem, že se v domě někdo nachází, nechte roztažené závěsy či žaluzie a je-li to ve vašich možnostech, instalujte elektronické spínače, které v předem určeném čase rozsvítí světla televizi apod.

V okolí rodinného domu nenechávejte žádné nástroje (např. žebřík), které by narušiteli usnadnili vloupání.

Pokuste se domluvit s rodinou či přáteli, aby v době vaší nepřítomnosti domácnost pravidelně větrali a vybírali poštu.

A co je nejdůležitější? Pokud je ještě nemáte, pořiďte si kvalitní bezpečnostní dveře (min. III. bezpečnostní třídy) včetně bezpečnostního kování. Podle statistik jsou to totiž právě nedostatečně zabezpečené vchodové dveře, které si zloději nejčastěji volí jako vstupní cestu do bytu.

Zvažte také instalaci elektronického zabezpečovacího systému napojeného na pult centrální ochrany, případně dalších bezpečnostních prvků (např. okenních mříží).

Pojištění majetku jako poslední záchrana

Když se profesionální zloděj rozhodne, že vaši domácnost „vybílí“, pravděpodobně ho nezastaví vůbec nic. Můžete si však sjednat pojištění majetku a získat jistotu, že vám případnou újmu uhradí pojišťovna.

Rozumnou volbou je pojištění majetku a odpovědnosti s názvem Bezpečný domov PLUS. ERGO pojišťovna produkt nastavila tak, aby nemohlo dojít k tzv. podpojištění (jev, kdy pojistná částka neodpovídá skutečně hodnotě majetku) – výši pojistného stanovuje na základě výměry obytné plochy.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: