13. října 2022
Kategorie: PR Tipy

Rizika spojená s hypotékou. Co byste měli vědět, než na ni kývnete?

Hypotéka je závazkem na několik let. Než se proto rozhodnete pro jednu konkrétní, najděte si všechny dostupné informace. Na co si dát pozor, zjistíte dále v článku.

Nemáte na nemovitost celou částku?

Češi jsou rádi, když mají nemovitost v osobním vlastnictví. Tato mentalita je našemu národu blízká. Jenomže málokdo má v dnešní době dostatek financí, aby si vybral byt či dům a zaplatil najednou celou cenu ze svého. Téměř všichni si musejí na bydlení půjčit, a tak hledají, která hypotéka bude nejlepší. Je potřeba si uvědomit, že konkurence v nabídkách hypotečních úvěrů je velká, udělejte si proto přehled, jak vysoký úrok a další podmínky nabízejí jednotlivé instituce. Že byste neměli sledovat jenom výši úroku, ale také RPSN, které vám skutečně ukáže, o kolik hypotéku přeplatíte, snad ani nemusíme zmiňovat.

Zjistěte si, jak banka uvolní peníze

Je velmi důležité, abyste přesně věděli, za jakých podmínek vám banka peníze vyplatí. Pokud si totiž berete hypotéku například na výstavbu nového bydlení nebo třeba na rekonstrukci, pak potřebujete mít jasno v tom, jak vám bude banka peníze uvolňovat. Některé banky vám poskytnou celou částku rovnou, jiné uvolňují peníze postupně v závislosti na tom, jak stavba pokračuje. Veškeré výdaje přitom musíte dokládat, takže je potřeba, abyste si přehledně ukládali všechny faktury.

Vezměte si o něco vyšší hypotéku, ve finále se vám to vyplatí

Je běžnou praxí, že lidé špatně odhadnou finanční částku, kterou budou na bydlení potřebovat. Někdy se prodraží práce, jindy materiál nebo jednoduše zapomenete přičíst vybavení domácnosti. Je proto lepší, když si zažádáte o větší částku. Vyhnete se tak riziku, že vám v jednu chvíli dojdou peníze nebo pojedete takzvaně nadoraz.

Nastavte si delší splátkový kalendář a nižší výši splátek

Splátky si raději rozvrhněte na delší časové období. Je to z toho důvodu, že pokud si nastavíte příliš vysoké splátky, uvrhnete se do zbytečného stresu. V horizontu několika let se může stát cokoli a vy byste neměli počítat s tím, že pojedete od výplaty k výplatě bez jakékoli finanční rezervy. Stačí úraz, nemoc nebo jiné okolnosti, se kterými jste nepočítali, a máte problém.

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: