Umělý stromek je v mnoha ohledech lepší než živý
Vánoční stromeček patří už nějaký ten pátek k Vánocům stejně tak neodmyslitelně jako třeba kapr, dárky nebo koledy. Není však stromek jako stromek. Hodně lidí sice stále preferuje mít doma přírodní smrček, nicméně takových kvapem ubývá. Umělé varianty jsou totiž v celé řadě ohledů lepší.
Jsou dražší
Smrkový umělý vánoční stromeček stojí většinou více než ten přírodní. Ovšem pouze první rok. Umělý model ovšem může sloužit ještě dalších deset Vánoc, zatímco ten živý je nezbytné každý rok kupovat znovu. V konečném důsledku se tak více vyplatí investovat peníze do umělohmotné verze.
Žádný nepořádek
Ve filmech a na fotkách vypadají živé vánoční stromky takřka dokonale, nicméně realita je dost odlišná. Většina stromečků začne ztrácet jehličí ještě dřív, než se dostane na místo určení. To s sebou nese spoustu nepořádku.
Snažit se dostat z koberce jehličí je dosti problematickou záležitostí i pro lepší vysavače. Na druhou stranu z umělého stromku se nic netrousí.
Minimum potíží s přesunem
Nacpat do auta třeba i menší živý stromek je často dosti velké dobrodružství, zvláště pokud nemá člověk dodávku, případně alespoň nějakého kombíka. Navíc se tak může stromek i zdeformovat, což jistě na vánoční náladě nepřidá.
Druhy z umělé hmoty jsou daleko kompaktnější. Dají se totiž většinou snadno rozebrat a smontovat.
Vizuální rozmanitost
Živé stromky se mohou odlišovat svou výškou, případně mohutností, ale obecně vypadají pořád stejně. Umělé alternativy se však také prodávají v mnoha velikostních variantách, ovšem navíc je možné si vybrat i z mnoha barevných forem. Kdo chce, může mít na Vánoce kupříkladu i modrý stromek.
Ideální pro alergiky
Příroda je skvělá, není-li člověk alergik. Pro takové jedince mohou být živé vánoční stromky ztělesněním jejich nejhorších fantazií. Na umělých stromcích se obvykle žádné alergeny nenachází.