21. května 2024
Kategorie: PR Tipy

Vašík se stěhuje do Rakouska! Zoopark Zájezd slaví úspěch v záchraně leguána modravého

Jeden z nejoblíbenějších obyvatel Zooparku Zájezd, leguán modravý jménem Vašík, se stěhuje do Rakouska. Jeho cílem je Cuora Conservation Center, specializovaná zoologická zahrada zaměřená na chov a výzkum ohrožených druhů želv. Hlavním motivem přesunu je snaha o rozmnožení tohoto vzácného leguána, jehož populace byla donedávna na pokraji vyhynutí.

Záchrana kriticky ohroženého druhu

Leguán modravý byl v minulosti klasifikován jako kriticky ohrožený druh. Jeho výskyt se omezuje pouze na ostrov Gran Cayman v Karibiku, kde v roce 2003 žilo pouhých 15 jedinců. Díky úsilí zoologických zahrad a soukromých chovatelů se podařilo populaci stabilizovat a dnes je leguán modravý veden na červeném seznamu jako ohrožený druh.

Zoopark Zájezd se do záchrany leguána modravého zapojil v roce 2012, kdy se mu podařilo rozmnožit Vašíka a jeho samice. Bohužel obě samice v posledních letech uhynuly, a tak se Vašík ocitl bez partnerky. „Podařilo se nám navázat kontakt s Cuora Conservation Center a přesunout Vašíka k jejich samici,“ s nadějí sděluje kurátor Jiří Marek. „Věříme, že dojde k páření a narodí se mláďata.

Ideální podmínky pro leguány

Rakouská zoologická zahrada disponuje perfektně vybavenými skleníky s tropickým a subtropickým klimatem, které jsou ideální pro chov leguánů modravých. „Snažíme se co nejvíce napodobit přirozené podmínky, ve kterých tato zvířata žijí v přírodě,“ vysvětluje majitel Cuora Conservation Center Torsten Blanck. „Jsme nadšeni, že se nám podařilo spojit Vašíka s naší samicí a těšíme se na případné potomky.

Nová expozice v Zooparku Zájezd

Expozice po Vašíkovi nezůstane dlouho prázdná. „Vašík byl velkým lákadlem pro návštěvníky a jeho přesun nám dává možnost vytvořit novou vícedruhovou expozici,“ prozrazuje Daniel Koleška, vedoucí vzdělávání v Zooparku Zájezd. „Můžeme prozradit, že zde bude nově chován i druh, který v žádné jiné zoo v České republice nenajdete.

Zdroj/foto: zoopark-zajezd.cz

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: