09. června 2019
Kategorie: PR Tipy

Výhody a nevýhody tzv. e-shopu zdarma

Máte zboží, které byste chtěli prodávat přes internet a přemýšlíte, jak na to? V současné době existuje celá řada různých e-shopových řešení. Ale jak vybrat to nejlepší, které by sedělo přímo vám? Porovnávejte a rozhodujte pečlivě. Variantou může být vytvoření e-shopu na míru či jeho vybudování na nějaké volně dostupné službě – tzv. open source, nebo pronájem. Pojďme se na ně podívat.

Řešení „na klíč“

E-shop na míru je možnost, která se dá doporučit opravdu velkým obchodům. Obchod vytvoří odborníci a zajistí vám dokonale originální prostředí, kvalitní podporu a veškeré potřebné aktualizace.

Ušetříte tím hodně času a vše bude přesně podle vašich představ. Rozhodně to ale nebude levné, počítejte s investicí i v řádu stovek tisíc.

E-shop zdarma

Pokud však obchod teprve rozjíždíte, určitě nemáte peníze na rozhazování. Jestli tedy chcete investovat co nejméně, především pokud plánujete e-shop jen s několika desítkami produktů, určitě se zamyslete nad možností využití volných softwarů tzv. open-source.

Je to totiž free. Mimo základní moduly, které řeší obvyklé funkce e-shopu, jsou zdarma také určitá rozšíření a pluginy. Služba je založena na otevřeném kódu, který můžete celkem libovolně dále rozvíjet.

Zdarma, ale ne úplně

Tvorba e-shopu zdarma ale má i své háčky. Také v tomto případě se pravděpodobně setkáte s dodatečnými výdaji, abyste zajistili další nutnou správu obchodu. Pokud jste v IT oblasti méně zdatní, budete zřejmě muset najmout kvalitního vývojáře, který bude dále rozvíjet strukturu aplikace.

Pro i proti

Nevýhodou volného softwaru je určitá nestálá kvalita otevřeného kódu. Do zdrojových souborů jednotlivých funkcí totiž může zasahovat v podstatě kdokoli, což může vyvolat chybovost i nečekané pády.

Kódy jsou zároveň hůře zabezpečené, a proto náchylnější k možným útokům. Zákaznická podpora je převážně ve formě diskusního fóra, ne vždy v českém jazyce.

Ale nelekejte se, i toto řešení se pořád může vyplatit. Plusy jsou tedy takové, že za základní řešení nic neplatíte – máte tedy e-shop zdarma na vlastní doméně, platíte jen za případné nadstandardní doplňky a také za vývojáře, který ale není nutný vždy.

Rozhodně neztrácíte čas programováním vlastního řešení. Čas ale sebere nastavování a celková orientace v e-shopu (je to nutná daň za levné řešení).

Pronájem e-shopu

Pak je tu ještě řešení, které vám ušetří kopec času, ale nějaké peníze stát bude. Je možné nechat si vytvořit e-shop na míru dle vašich představ a požadavků, s plnou podporou a dalšími službami a platit jen určitý měsíční poplatek.

Obchod ale nebudete vlastnit. Jedná se o pronájem e-shopu. Na současném trhu najdete desítky společností, které zajistí plnohodnotné řešení.

Co si při výběru pohlídat:

  • především hosting – jedná se o základní věc, je tedy ideální, když je nabídka hostingu v ceně řešení – to pak máte jistotu, že jsou parametry nastaveny dobře (souvisí to s rychlostí, https certifikáty a dalšími funkcemi)
  • kvalitní obchodní prostředí s možností integrace na sociální sítě, dostatečného fulltextového vyhledávání, nabídkou pokročilých filtrů, které budou třídit zboží podle parametrů, napojení na vyhledávače. Podstatný je také uživatelsky přístupný nákupní košík, široká nabídka možnosti plateb a doručení zboží, aktuálně i podpora EET atd.
  • přizpůsobivost vzhledu – určité části by měli být jednoduše upravitelné s možností nastavení bannerů, panelů a šablon, které se přizpůsobí aktuálním trendům a zajistí tak vyšší prodejnost vašich výrobků
  • výhodná bývá i schopnost importu produktů (třeba od vašich dodavatelů)
  • důležitá je i administrace e-shopu, ve které pracujete vy – měla by být jednoduchá a obsahovat napojení na účetní systém, pokročilou práci s výrobky a kategoriemi a možnost spravování přijatých objednávek (nastavení stavu objednávky, vložení slevových kódů a podobně).

A jaké jsou vaše zkušenosti s tzv. e-shopy zdarma?

Autor: Zoner inShop

Inspiroval vás článek? Řekněte o něm přátelům: