Deprese se mladistvým nevyhýbají. Co je trápí nejčastěji a jak jim můžete pomoct?
Podle mnohých rodičů si dnešní děti nemají na co stěžovat. Tak dobře se neměla snad žádná generace. Vždyť už jen to, že mohou používat chytré telefony a další skvělé technologie, dělá z každodenního života náctiletých procházku růžovým sadem. Jenomže opak je pravdou. Právě velký technologický pokrok přivál spoustu nových problémů. Čemu dnes dospívající lidé čelí nejčastěji a jak jim můžete pomoct?
Všudypřítomná depresivní porucha
Statistiky jsou alarmující. Depresivní poruchou (onemocnění, které charakterizují trvalé poruchy nálad) trpí zhruba 11 % mladistvých. Jedná se o stav, který si žádá odbornou pomoc – neléčená deprese vede k řadě dalších problémů v kontextu se sociálním prostředím a vzděláváním.
Dětský psycholog Brno z centra Adicare doporučuje kontaktovat odborníka v případě, že dítě vykazuje následující příznaky:
- až příliš časté (a bezdůvodné) změny nálad,
- apatie,
- problémy se spánkem,
- přehnaný smutek
- či skokové zhoršení výsledků ve škole.
Ne vždy se jedná o projevy depresivní poruchy, ale prevence je vždy lepší než náprava rozvinutějších psychických problémů.
Šikana se týká třetiny dětí
Naprosto zdrcující výsledky přinesl průzkum americké společnosti Family First Aid. Vyplynulo z něj, že se až 30 % dospívajících účastní šikany – v roli oběti či tyrana. V Česku je situace obdobná, možná dokonce o něco horší. Případy spojené s vážnými případy řešilo v roce 2022 více než polovina základních škol a zhruba 63 procent středních škol. O čem se však mluví o něco méně, je nebezpečné chování na sociálních sítích.
Rodiče by se měly aktivně zajímat o to, jaké sociální účty dítě využívá a pravidelně s ním na téma šikany hovořit. Jedině tímto způsobem lze předcházet těm nehorším případům, kdy se šikanované dítě pokusí o sebevraždu.
Drogy na každém rohu
Zodpovědní rodiče by měli se svými potomky diskutovat také o nebezpečí drog a návykových látek. Ty totiž z ulic nezmizely. Dobrá zpráva je, že současná generace mladistvých méně užívá alkohol a cigarety (údaje pochází z Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách). Naopak vzrostl počet náctiletých, kteří holdují marihuaně.
Porucha příjmu potravy
Narušené vnímání vlastního těla vede k nezdravému hubnutí, ale také nadměrnému cvičení a dalším negativním jevům. Příčiny poruch příjmů potravy jsou různé a tvoří poměrně široké diagnostické spektrum – mají však společného jmenovatele – velmi vážné zdravotní následky.
Ať už jde o mentální anorexii, bulimii, záchvatovité přejídání, nebo jinou formu poruchy příjmu potravy, jde o palčivý problém, který se týká možná až desítek procent populace. Jedinou možností je průběžná osvěta o zdravé stravě a snaha o pozitivní přijetí vlastního těla.
Co dodat závěrem? Buďte svým dětem na blízku a nebagatelizujte jejich problémy. A pokud máte pocit, že potřebují odbornou pomoct, neváhejte a kontaktujte specialisty. Třeba z psychiatrie Brno Adicare.